سبک زندگی

مطالبی جالب در مورد شال و روسری

آقایان از دستمال گردن براى رسمی کردن ظاهر خود در مراسم و یا جلسات مهم کاری استفاده مى‌کنند. خانم ها نیز در بسیارى از فرهنگ ‌ها روسرى را به همین منظور به کار مى‌برند.

شال و روسری در فرهنگ غرب غالبا نقش تزئینی دارد که خانم ها روى شانه‌ها و قفسه سینه انداخته و به شکل مثلث از جلو گره می زنند، اما در دین اسلام نقشی کاربردی دارد و زنان مسلمان در سراسر جهان شال را به عنوان حجاب می شناسند و از آن برای پوشاندن سر و گردن خود استفاده می کنند.

فرهنگ روسری و شال به قرن ۱۸و ١٩ میلادی برمى‌گردد و از قدیم تا به امروز جایگاه خود را حفظ کرده و در هر گوشه‌ای از دنیا به شیوه ای متفاوت مورد استفاده قرار مى‌گیرد.

همسر اول ناپلئون، ملکه جوزفین، کلکسیون گرانبهایى از روسری های کشمیر و بافت ابریشمى داشت.این روسری ها تا مدت زیادى از محبوب‌ترین مدها به شمار مى رفت که مشابه آن‌ها با قیمت و کیفیت کمتر در فروشگاه ها در دسترس بود.

در زمان های قدیم شال در برخی کشورها برای تعیین رتبه های سربازان کاربرد داشت که تفاوت رتبه ها توسط رنگ، طرح و یا جنس پارچه مشخص می شد مثلا افسران روسی، روسری ای با جنس ابریشم داشتند در حالی که رده های پایین تر از روسری با جنس پنبه ای استفاده می کردند.

خانم هایی که ساکن مناطقی با آب و هوای گرم بودند، برای تمیز نگه داشتن موی سر خود، از شال و روسری های نازک استفاده می کردند که با گذشت زمان در بسیاری از فرهنگها، به یک وسیله مدرن و مذهبی تبدیل شد و در هوای سرد برای گرم شدن، معمولا از یک روسری یا شال ضخیم بافت، که اغلب تهیه شده از پشم است، در اطراف گردن استفاده می کنند، که اغلب با پالتو یا کلاه همراه است.

خانم ها برای خرید شال و روسری همیشه الویت هایی دارند که می تواند شامل رنگ، جنس، سایز، مارک، نوع دوخت و طرح چاپ شده روی شال و روسری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید